Strona Główna Armia Ludowa
Oficjalne Polskie Forum

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Tadeusz Szymański
2007-10-07, 16:53
Rocznice dawnych wydarzeń na lubelszczyźnie
Autor Wiadomość
symp.Powój 

Wysłany: 2007-05-16, 03:00   Rocznice dawnych wydarzeń na lubelszczyźnie

Witam

Chciałbym się dowiedzieć w jakich terminach oraz jaki jest program Mordu pod Borowem oraz bitwy na Wzgórzu Porytowym.

p.s
Jestem wnukiem partyzanta któremu udało się uciec z tej okrutnej zbrodni.

Jkarb

Wysłany: 2008-02-15, 04:40   

Powój napisał/a:
bitwa na Wzgórzu Porytowym
POMNIK WIELKIEJ BITWY PARTYZANTÓW POLSKICH ARMII LUDOWEJ I PARTYZANTÓW RADZIECKCH
W lasach Janowskich na PORYTOWYM WZGÓRZU w dniach 13- 17 czerwca 1944 roku Operacja "STURMWIND" I i II
Siły niemieckie – ponad 30 000 żołnierzy;
Siły partyzanckie ok. 3 000 żołnierzy, w tym dwie Brygady Armii Ludowej i oddział kpt Kunickiego ps” Mucha” łącznie ok 1 300 partyzantów ,oddział NOW „ Konara „–100 partyzantów i podległy mu oddział AK „Kmicica”-130 partyzantów, oraz około 1 500 Partyzantów Radzieckich.
Bój był zwycięski ! Operacja „STURMWIND” Zakończyła się dla Niemców niepowodzeniem. Partyzanci wyrwali się z okrążenia./JeK/ Zginęło najwięcej z oddziałów AK.
Uroczystość rocznicowa jest w sobotę i niedzielę w dniach bitwy, dokładny termin ustala starostwo powiatowe i wiadomo miesiąc przed uroczystością.
Powój napisał/a:
Mordu pod Borowem

POMNIK-MOGIŁA ZAMORDOWANYCH Przez Akcję Specjalną NSZ 26 żołnierzy GWARDII LUDOWEJ 9 sierpnia 1943 roku
w lesie pod wsią BORÓW oddział NSZ Akcji Specjalnej ZUB ZDANOWICZA podstępnie i okrutnie zamordował 26 żołnierzy GL i 4 wieśniaków, podczas żołnierskiego posiłku jakim chcieli ugościć ich Gwardziści.
Pamiętamy o nich i czcimy pamięć Gwardzistów-Synów Ludu ! co roku w dniu okrutnego mordu.

Jkarb

Wysłany: 2008-02-15, 04:45   

Bardzo dziękujemy że interesujesz się swoim dziadkiem i jego walkami o wyzwolenie ojczyzny spod okupacji niemieckiej.

symp.macek

Wysłany: 2008-02-17, 19:27   

Czy w tym roku przewidziane są jakieś uroczystości rocznicowe pod Rąblowem?

pzdr

Jkarb

Wysłany: 2008-02-19, 14:32   

Na pewno będzie uroczystość ok.15 maja 2008, termin zależy od władz lokalnych Lubelszczyzny.
W 2006 była uroczystość świecka z delegacją wojskową, apelem poległych i salwą honorową i występami młodzieży z okolicznych szkół oraz miejscowej straży pożarnej.
a w 2007 kościół zawłaszczył uroczystość, odprawiono mszę za niekatolików bez apelu poległych, a ludność miejscowa po mszy uciekła do swych domów kryjówek, odklepawszy niedzielny kościelny obowiązek, choć występował chór, śpiewaliśmy piosenki partyzanckie. Kiedyś miejscowi przychodzili pamiętali walkę partyzantów, choć może gdyby nie msza to zapomnieliby, że wielu partyzantów zginęło w ich okolicy walcząc z hitlerowskim okupantem. Była izba pamięci walk, w latach 90ych pamiątki rozeszły się, a salę przerobiono na kaplicę lub sklep jak jest w wielu miejscowościach. A co wy o tym sądzicie jak powinno wyglądać ?
Termin uroczystości pod tel.: 602184731 lub 697191704 z Podziękowaniem J.Karbownik

Jkarb

Wysłany: 2008-02-19, 15:01   

POMNIK KU CZCI PARTYZANTÓW , UCZESTNIKÓW WIELKIEJ BITWY w lasach pod RĄBLOWEM w dniu 14 maja 1944 roku
W wielkiej operacji MAIGEWITTER, hitlerowska 5 Dywizja SS WIKING w sile około 2 000 żołnierzy z udziałem ciężkiej artylerii i samolotów okrążyła w lesie pod wsią Rąblów w województwie Lubelskim zgrupowanie partyzantów Armii Ludowej w sile około 600 żołnierzy i oddziały radzieckie w sile 200 partyzantów.
Bitwa trwała cały dzień, Partyzantom udało się wyjść z okrążenia.
Straty Partyzantów to około 40 zabitych. Straty Niemców około 300 zabitych. opracował jak.
CHWAŁA PARTYZANTOM !

symp.macek

Wysłany: 2008-02-19, 15:18   

Pod Rąblowem walczył mój dziadek, Leon Marzęta ps. "Leszek" (zresztą moja babcia sanitariuszka też tam była), oficer AL.
Rzeczywiście pod Rąblowem byli m.in. żołnierze z dywizji Waffen SS "Viking", ale z pewnością nie 2000 ludzi; był to niewielki stosunkowo pododdział z jednego z pułków (jak liczny postaram się sprawdzić). Poza tym warto też pamiętać o obecności w szeregach partyzanckiego zgrupowania bechowców i akowców (acz nielicznych).
pzdr

symp.Ewawer 

Wysłany: 2008-02-19, 18:21   

macek napisał/a:
Rzeczywiście pod Rąblowem byli m.in. żołnierze z dywizji Waffen SS "Viking", ale z pewnością nie 2000 ludzi;.... Poza tym warto też pamiętać o obecności bechowców i akowców (acz nielicznych).

wg. źródeł Niemieckich około 2000 żołnierzy w tym lotnicy i inni opisane w wielu książkach tj. oprócz grupy "Wiking"(Jungdgruppe, Wehrmachtsgruppe Dpanc SS) batalion wartowniczy z Puław przeprowadzając jednocześnie pacyfikacje wsi.

czyli wg. ciebie należało w krótkiej notce napisać dokładną ilość BCH czy Ak, jeśli znasz ich dane to możesz wsadzić na piedestał naszej strony.
Myślę że jkarb pytał czy słusznie, by uroczystość w Rąblowie była mszą dla ludności którzy idą sobie do domu z ostatnimi słowy księdza.

symp.macek

Wysłany: 2008-02-20, 09:25   

Nie rozumiem Twych złośliwości. Myślę, że za każdym razem kiedy to możliwe trzeba podkreślać współpracę na polu walki różnych formacji i ugrupowań. To tworzy rzeczywisty obraz zmagań partyzanckich w okupowanej Polsce. Bechowcy i akowcy pod Rąblowem byli, chociaż w niewielkiej liczbie. Nie jest ci przykro, kiedy w kontekście powstania warszawskiego mówi się tylko i wyłącznie o AK, a nie wspomina choćby o "Czwartakach"?
Co do liczebności i rzeczywistej siły bojowej Niemców to uważam, że czas najwyższy zabrać się za to profesjonalnie (czytaj: sięgnąć do źródeł niemieckich) i nie powtarzać w kółko banialuków o Dywizji "Viking", bo pod Rąblowem dywizji nie było. Nie umniejszając w żaden sposób zasług żołnierzy AL (zresztą tyczy się to także innych bitew toczonych przez różne organizacje), to uważam, że gdyby zgrupowanie Moczara miało za przeciwnika całą liniową dywizję Waffen SS (czy nawet Wehrmachtu) to nie pozostałoby po nim nawet wspomnienie...
Zresztą podobnie sytuacja ma się np. z Powstaniem Warszawskim; gdyby Hitler użył pełnowartościowych jednostek (a nie zbieraniny słabych poddodziałów ze wszystkich możliwych zakątków) wspartych solidnie lotnictwem i artylerią to walka trwałaby może z tydzień, a nie dwa miesiące.

pzdr

symp.Ewawer 

Wysłany: 2008-02-21, 14:24   

Masz trochę racji napisz więc co wiesz.

symp.macek

Wysłany: 2008-02-21, 21:07   

Niestety na razie żadnych konkretów nie mam. Przekopałem bibliotekę i archiwum u siebie w firmie, ale nic nie trafiłem. W wolnym czasie postaram się głębiej podrążyć. Ostatecznie można poszukać u Niemiaszków, tyle że u mnie z niemieckim słabo. Tak czy owak temat mnie mocno interesuje.
pzdr

symp.Ewawer 

Wysłany: 2008-02-22, 12:20   

Rzeczywiście jest trudna weryfikacja historii po blisko 70 latach, gdy pamięć ludzka jest zawodna, a dokumenty z pola walki b.rzadko były tworzone. Każda strona mogła zaniżać lub zawyżać rozmiary przeciwnika z subiektywnego punktu widzenia. Sądzę że najbardziej wiarygodne są opracowania sporządzone w latach 50tych i 60 tych gdy między kolegami wspominali lata walki w ramach ZBOWID. Sporo też było książek uczciwych o tytule"Lata walki" różnych autorów.

symp.Ewawer 

Wysłany: 2008-12-10, 23:15   

macek napisał/a:
Tak czy owak temat mnie mocno interesuje.

Mnie też temat interesuje. Rok 2009 będzie rocznicą powstania Armii Ludowej. Kto ma interesujące wiadomości może przesyłać do admina.

Odpowiedz do tematu